Telcomest Fosa Septica Eco Imo 10
Telcomest Fosa Septica Eco Imo 10
Fosele septice TELCOM, din PE (polietilena liniara), material reciclabil integral, sunt alcatuite dintr-un bazin principal denumit bazin de sedimentare si un bazin de fermentare, care este prezent in bazinul de sedimentare. Principiul de functionare este de gen anaerob cu descompunerea si fermentarea compozitiei poluante din apele menajere, prin intermediul bacteriilor ce se formeaza in lipsa oxigenului.
Apele uzate menajere se introduc prin orificul de intrare in bazinul de fermentare unde, sub actiunea bacteriilor anaerobe si pe baza legilor fizicii de separare gravimetrica lichid-lichid, lichid-solid, are loc fermentarea si separarea materiilor usoare si a celor sedimentabile. Namolul astfel format se depunde prin fanta de evacuare in zona de sedimentare, de unde se indeparteaza dupa o perioada de timp, prin vidanjare. Apele tratate rezultate se evacueaza pe principiul vaselor comunicante, prin orificiul de iesire, in puturi absorbante sau in drenuri subterane.
Avantajul acestei solutii consta in faptul ca volumul deseurilor care se vidanjeaza este foarte mic comparativ cu volumul corespunzator al depozitului sedimentar, deoarece acesta, prin actiunea bacteriilor anaerobe se mineralizeaza si pierde din continutul de apa. in urma procesului de fermentare se formeaza biogaz care poate provoca mirosuri neplacute. Din acest motiv fosele septice TELCOM au fost proiectate cu un orificiu de evacuare a biogazului, la care se poate racorda un tub de evacuare vertical, care permite iesirea biogazului in atmonsfera, pentru a nu crea nicio neplacere.
Fosele TELCOM mai prezinta un capac necesar pentru inspectarea incaperii de sedimentare si pentru preluarea namolului, un orificiu de intrare a apelor uzate si unul de iesire a apelor tratate.
Caracteristici principale: dimensiuni 1710x1360 mm.
Specificații tehnice
| Material adâncitură | Plastic |
| Calitate material adâncitură | Polietilenă (PE) |
| Material capac de acoperire | Plastic |
| Diametru nominal toate racordurile | DN 125 |
| Diametru exterioar țeavă-toate racordurile | 125 mm |
| Volum lichid | 2160 l |
| Lățime | 1360 mm |
| Înălțime | 1710 mm |
| Greutate | 63 kg |
Nu au fost găsite recenzii
