Panosol CS25 Panou Solar 25 Tuburi
Panosol CS25 Panou Solar 25 Tuburi
Colector solar presurizat cu 25 Tuburi Vidate si tehnologie heat-pipe destinat aplicatiilor rezidentiale, comerciale si industriale.
Produsul poate fi utilizat la prepararea apei calde menajere, aport la incalzire, incalzirea piscinelor sau in aplicatii industriale complexe.
Fiecare tub functioneaza independent iar deteriorarea unui tub nu determina nefunctionarea sistemului solar ci doar reducerea capacitatii de absorbtie si incalzire.Tuburile vidate sunt echipate cu heat-pipe si nu contin apa.
Panourile solare cu tuburi vidate ofera cea mai mare performanta de captare a energiei solare.
Tuburile solare sunt construite din sticla borosilicata pe interiorul careia sunt depuse chimic trei straturi de absorbtie ce amplifica efectul radiatiei solare.
Vidarea tubului asigura captarea radiatiei solare si transportul acesteia catre rampa colectoare, fara pierderi termice. Forma cilindrica a tuburilor le confera capacitatea de a capta razele solare optim pe tot parcursul zilei, asigurand astfel o performanta buna chiar si in conditii de cer acoperit cu nori.
Caracteristici principale: presiune max 6 bar.
Specificații tehnice
| Suprafață colector | 2.5 m² |
| Suprafață totală | 3.98 m² |
| Principiu colector | Tub de vid |
| Poziție colector la fațadă | Da |
| Poziția colectorului în acoperișul înclinat | Nu |
| Poziția colectorului pe acoperișul înclinat | Da |
| Poziția colectorului pe acoperișul plat | Da |
| Configurare colector, portret | Da |
| Configurare colector, panoramă | Nu |
| Presiune de lucru permisă max. | 6 bar |
| Lățime, colector | 2000 mm |
| Înălțime, colector | 175 mm |
| Diametru exterioar țeavă-toate racordurile | 22 mm |
Nu au fost găsite recenzii
