Thermostahl Cazan Otel Ecowood Standard 40 - 40KW
Thermostahl Cazan Otel Ecowood Standard 40 - 40KW
CAZAN CU FUNCTIONARE PE COMBUSTIBIL SOLID ECOWOOD STANDARD 40 KW
Cazanul ECOWOOD este proiectat pentru functionarea cu orice tip de combustibil solid: lemn, resturi agricole, carbune, brichete si este echipat cu termometru si regulator de combustie cu lant.
Cazanul ECOWOOD este proiectat sa functioneze in mod economic, asigurand o incalzire constanta a locuintelor sau a unor spatii industriale mici.
Cazanul este fabricat din otel, material ideal pentru fluctuatii termice, rezistent la dilatare si contractie.
Monoblocul, fara alte structuri sudate, este un avantaj al cazanului ECOWOOD.
De asemenea, acest cazan este protejat impotriva socurilor termice.
Cazanul este proiectat astfel incat toate suprafetele care intra in contact cu flacara sa fie racite de apa.
Cele doua drumuri de gaze arse din partea superioara, numarul mare de tevi de evacuare a gazelor arse, volumul mare al focarului si de apa din cazan, precum si constructia simetrica asigura un randament ridicat.
Descrierea compenentelor:
- corp de cazan din otel
- cutie de fum detasabila cu usita de vizitare si curatare- usa superioara pentru curatarea schimbatorului
- usa inferioara pentru incarcarea si aprinderea combustibilului si inlaturarea cenusii
- flansa pentru montare arzator pe peleti
- cenusar pozitionat in partea inferioara a camerei de ardere
- termostat cu lant si clapeta aer pozitionata pe usa inferioara
- izolatie de 50 mm fixata pe corpul cazanului;
- jachete vopsite electrostatic;
- serpentina de protectie (optional - se achizitioneaza separat).
Caracteristici tehnice ECOWOOD STANDARD 40:
- putere nominala: 40 kw
- presiunea maxima de functionare: 3 bar
- temperatura maxima de functionare: 90 grade C
- continut de apa cazan: 130 litri
- conexiune electrica: 230 / 50 V/Hz
Cazanul ECOWOOD este livrat cu urmatoarele accesorii montate:
- corpul cazanului
- izolarea vatei de sticla este montata pe corpul cazanului
- jachete metalice montate pe corpul cazanului
- cenusar
- instrumente de curatare
Caracteristici principale: putere 40000 W, dimensiuni 1195x1135 mm.
Specificații tehnice
| Material rezervor cazan | Oțel |
| Potrivit pentru lemne de foc | Da |
| Putere nominală | 40.0 kW |
| Șemineu căptușit cu ceramică | Nu |
| Lungime max. lemne de foc | 680 mm |
| Tensiune de conectare | 230.0 V |
| Sistem de ieșire a presiunii max. de lucru | 3 bar |
| Sistem de ieșire a temperaturii max. de lucru | 90 °C |
| Dimensiune racord evacuare gaze arse | 180 mm |
| Temperatura max. a gazelor de ardere | 220 °C |
| Cu termometru | Da |
| Manometru încorporat | Nu |
| Cu dispozitiv de limitare a curentului de aer | Da |
| Înălțime | 1195 mm |
| Lățime | 1135 mm |
Nu au fost găsite recenzii
